България е в готовност да се включи в създаването на ваксина срещу коронавируса.
"Рано е да се каже до каква степен ще бъде ефективна ваксината, но едва ли в този момент има заболяване, срещу което да се работи на такъв широк фон. Говорим за заразна болест, тя се лекува по два начина - с лекарства и с ваксина. Естествено, където има епидемични взривове, трябва да се взимат съответните мерки за ограничаване и да се спазват противоепидемичните правила", каза зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов за "Денят ON AIR".
Той коментира, че ваксината винаги е била част от превенцията, на което и да е заразно заболяване.
"В миналото има много заболявания, които са направили много по-големи поражения на човешката популация и те са ликвидирани. Морбили не е ликвидирана инфекция. Вече много дни нямаме новорегистрирани случаи на морбили в България, което означава, че много работа е свършена", допълни той пред Bulgaria ON AIR.
Д-р Брънзалов поздрави колегите си - общопрактикуващите лекари, които са положили всички усилия, за да издирят децата, които подлежат на имунизация, за да им се поставят ваксините.
"В моята практика нямам родители, които не са осъзнали проблема, че трябва да си ваксинират децата. Има процент, с който трябва да се работи с него, за да няма деца, които не са ваксинирани. Не мога да разбера как има хора, които си ваксинират кучетата, а не си ваксинират децата. С ваксините се ликвидират големи болести, които са причинили големи вреди на човешката популация", категоричен е зам.-председателят на БЛС.
Според него един от най-важните фактори за предотвратяване на бъдеща такава епидемия е изработката и внедряването на ваксина.
"Имунитетът, който за някои хора се създава в много кратък период, а за някои - по-дълъг, не е дълготраен. Трябва да се търси ефикасна ваксина. Има данни, че след като вирусът премине през човешките организми, неговата сила се изгубва. Не всеки заразен е болен. Някои хора са предразположени, когато вирусът е в тях, те заразяват други хора", каза още д-р Николай Брънзалов.
Той посочи, че когато човек носи маска, той показва, че е съпричастен към изкореняването на тази инфекция от обществото.
"Ние минахме сравнително добре, благодарение на мерките и на колегите ни. Не знам дали ще има втора вълна, всичко зависи как ще протече инфекцията. Зависи и от реакцията на обществото. Най-вероятно силата на вируса ще отслабне", коментира д-р Брънзалов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Рекордният ръст на батериите в Европа продължава и още няма признаци за насищане
Европейските борси затвориха на червено под натиска на разпродажбите в технологичния сектор
Туристическият бранш у нас очаква лек ръст на полския и чешкия пазар за лятото
„Лидл България“ търси диалог с държавата за повече местно производство и по-достъпни цени
Китай отне короната на САЩ при суперкомпютрите за пръв път от 2017 г.
С "духа от Анкъридж" е свършено и Москва вече не вижда САЩ като обективен медиатор
Централна емисия
Централна емисия
Бойко Найденов: Намесата на украинския посланик в казуса "Невзоров" е абсурд на абсурда
Левски разнебити Етър ВТ, новите нямат спирачки
Левски – Етър ВТ 6:0 + ВИДЕО
Голям проблем за Левски
НА ЖИВО: Португалия – Узбекистан 3:0
Уникално! Мъри Стоилов и Гьозтепе с историческо постижение
ЦСКА с важна информация
Нумерологична прогноза за юли 2026
Дневен хороскоп за 24 юни, сряда
„Сцената е моето лекарство“: Здрава Каменова за дебютния ѝ роман, театъра и живота
Арабски парфюми: богатството на ориенталската парфюмерия
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
Практични идеи и трикове за скандинавски интериор
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Никола Цолов може да се състезава във Формула 1 още догодина
Над 400 са случаите на морбили в страната
Има задържан за палежа в "Аспарухово"
Унгарска боркиня на ЦСКА загина в София
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята
Новият лунен и марсиански роувър на НАСА измина 26 км почти напълно самостоятелно